Jaka włóczka na... .chustę, czapkę, szalik, komin... druty?

Często zdarza się, że jestem pytana o to jaką włóczkę polecam na wykonanie danego projektu.
To jest bardzo trudne pytanie.

Powiedzmy 30 lat temu kiedy na rynku włóczek było raczej mało można było dokładnie powiedzieć: weź włóczkę te, albo tę, bo właśnie taka jest dostępna.

Ale dzisiaj?

Dzisiaj na rynku istnieje tysiące różnych włóczek.
I powiem tak: nikt, ale to naprawdę nikt wszystkich ich nie zna.

1. Kilka włóczek, które ja polecam, lubię i dziergałam już z nich, a jednocześnie piszę trochę o nich zobaczyć możesz na stronie WŁÓCZKI. Możesz kliknąć na zdjęcia włóczek i poczytać o nich więcej.
Ja w moich wzorach polecam zawsze włóczkę, z której zrobiony jest dany projekt. Ale jeśli nie możesz dostać takiej włóczki popatrz na jej grubość (jakich użyłam drutów i znajdź podobną).

2. Zapytaj w ulubionym sklepie włóczkowym. Ja naprawdę nie znam nawet 50% wszystkich możliwych włóczek. A właściciele sklepu zazwyczaj wiedzą co sprzedają i mogą dobrać włóczkę do danej robótki. Jeśli nie masz ulubionego sklepu lub nie znasz żadnego polecam Biferno.pl.

3. Jeśli nie masz żadnej z powyższych dwóch możliwości sprawdź w projekcie, który chcesz wykonać jakiej włóczki użyła projektantka. Możesz znaleźć podobną włóczkę na Ravelry. Jak to zrobić pokazuję na poniższym filmie.

Jeśli nie masz lub nie chcesz zakładać konta na Ravelry czytaj dalej jak wybrać włóczkę pod filmem.


1. Zastanów się najpierw czy chcesz, żeby to było włókno naturalne czy też sztuczne, (wełna, a może akryl). O różnicy pomiędzy tymi włóknami przeczytasz w moim wpisie: Włóczki świata - testowanie.

2. Czy chcesz może, żeby to była mieszanka? Jakich włókien?

3. Na jakich drutach będziesz robić? Czy w projekcie są proponowane druty, czy projekt jest twojego pomysłu. Włóczkę bowiem należy dobrać do grubości drutów.
4. Czy chcesz by była to włóczka jednokolorowa, a może wielobarwna?

5. Czy chcesz, żeby to była włóczka delikatna lub trwała?
Mając te dane możesz znaleźć odpowiednią włóczkę na Ravelry według powyższego filmu. Potem wpisać jej nazwę w przeglądarkę i sprawdzić gdzie można ją kupić.

Albo zapytać od razu w ulubionej pasmanterii lub sklepie włóczkowym. Panie w takich sklepach mogą doradzić jeśli chodzi o skład, grubość i kolor.

A jeśli włóczka dotyczy mojego projektu, które możesz znaleźć na moje stronie byiwona to oczywiście zapytaj mnie. Wyślij do mnie wiadomość klikając na kopertę wśród ikonek społecznościowych po prawej stronie strony (na komputerze).


5 komentarzy:

 1. Witam :) teraz jest tyle włóczek że nie nadążam za nazwami i sklepami z tymi skarbami , a nie jak za moich czasów , co to była wiskoza , kto zna ten wie :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak kiedyś była tylko wiskoza, albo czasami nawet jej nie było. Teraz jest całe morze pięknych włóczek :)

   Usuń
 2. Dobrze, że podpowiadasz jak nie zgubić się w gąszczu tylu wspaniałych nitek. Niestety nie każda pani w pasmanterii ma czas lub chęci by podpowiedzieć która to włóczka się nada... do wielu rzeczy trzeba samemu dojść. Pozdrawiam cieplutko, K.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak to dobrze, że mamy w czym wybierać. Pozdrawiam cieplutko :)
  Danuta

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja bym dodała jeszcze p. 0 - pomyśl, ile możesz wydać na tę włóczkę. Może to mało romantyczne, ale od razu zmniejsza wybór i nie postawi nas (sprzedawcy też) w niezręcznej sytuacji, gdy zapytamy w konkretnym sklepie.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny i pozostawienie kilku słów.
Pozdrawiam bardzo ciepło ♥

Copyright © 2016 Drutoterapia , Blogger