Dzierganie kontynentalne

To dla odmiany podziergam sobie kontynentalnie... ( na zdjęciu - będzie wdzianko - prute już trzy razy) - czyli podziegam normalnie, po naszemu, po europejsku:)
Jak to jest normalnie czyli po europejsku, a jak nie czyli po amerykańsku? I dlaczego?
Ja to jestem taki dociekliwy typ, co musi wiedzieć dlaczego - z dzierganiem też tak jest - dlaczego oczka przerabia się tak, a nie inaczej? Na to pytanie nie znalazłam jeszcze odpowiedzi, ale chyba znalazłam odpowiedź dlaczego ianczej dzierga się kontynentalnie a inaczej po amerykańsku, ale to są tylko moje przypuszczenia i gdybania na podstawie tych informacji, które dzisiaj mam.

Czy zastanawiałyście się kiedyś jaka jest historia dziergania? Skąd to pochodzi? Kiedy zaczęło się dziergać w Polsce? Czy jest jakakolwiek informacja na ten temat? Historia tego tematu? Tego typu rękodzieło powiązane jest zazwyczyczaj z tradycją ludową, ze strojami ludowymi, ale w polskich strojach ludowych nie ma dziergadeł..., chyba nie ma, bo nie znam wszystkich strojów...
Polska ma piękną tradycję w hafcie - różnorodnym hafcie z różnych stron Polski, ale w dzierganiu? Czy ktoś wie coś na ten temat?

A może dzierganie przyszło do nas ze Szwecji lub Estonii, które mają piękną historię dziergania? Jeśli tak, to jakie są początki dziergania?

W Szwecji dziergało się kiedyś po "amerykańsku" czyli trzymało się włóczkę w prawej ręce. Potem był czas kiedy to emigrowało się do Ameryki i zabrało się dzierganie ze sobą. A w Europie pozostał duch feudalizmu, potem rewolucja przemysłowa - wyzysk człowieka przez człowieka i chęć jeszcze większego wyzysku.
W Szwecji zaczęto kombinować jak ulepszyć dzierganie, żeby było bardziej efektywne i porównywano różne metody. Doszło się do wniosku, że trzymając włóczkę w lewej ręce idzie szybciej, z jedną nitką wychodzi mniej włóczki - czyli dwie pieczenie na jednym ogniu, które usprawniały technikę i oszczędność włóczki.
I tak oto zaczęliśmy dziergać kontynentalnie a włóczka w prawej ręce, która z Europy wyjechała zachowała się w Ameryce - i to może są właśnie pozostałości dziergania twoends?
Taka jest moja hipoteza - tylko moja - wcale nie musi tak być, ale ja lubie czasami tak sobie pospekulować jak trochę danych mi się zgadza...

A wy? Wiecie coś na temat historii dziergania? Jak to było? Fajnie by było się czegoś dowiedzieć jeśli któraś z was ma jakieś informacje.