Oczko z nitki poprzecznej, w prawo, w lewo.

Bardzo lubię dodawać oczka w robótce poprzez dodawanie oczka z nitki poprzecznej.
Z nitki poprzecznej, czyli nitki znajdującej się pomiędzy oczkami w rzędzie poniżej.


Tego typu dodawania oczek używamy najczęściej w miejscach, w których nie chcemy, by dodane oczko było za bardzo widoczne. Tak dodawałam oczka np. w moim swetrze Piasek, który jest z okrągłym karczkiem. A w takim karczku najczęściej chcemy ukryć dodawanie oczek.
Oczko z nitki poprzecznej może czasami być nazywane oczkiem dodanym niewidocznym.

Tego sposobu używamy też bardzo często przy robieniu swetra raglanowego od góry. Dodajemy wtedy oczka w czterech miejscach przy łączeniu ramion z korpusem.

Na poniższym zdjęciu widać, która jest to nitka poprzeczna.
Nakładamy tę nitkę na lewy drut za pomocą prawego drutu, lub od razu podbieramy lewym. A następnie przerabiamy w ten sposób, by przerobić oczko jako skrzyżowane.
Przerabiając oczko jako skrzyżowane zapobiegniemy powstaniu dziurki, która robi się przy przerabianiu normalnego narzutu. Oczko przerobione jako skrzyżowane znika pomiędzy innymi oczkami w rzędzie i dlatego można nazwać je niewidocznym.

Oczywiście mówimy tutaj o oczkach prawych w rzędzie oczek przerabianych na prawo.
Jeśli mamy podane, że dodajemy oczko z nitki poprzecznej to nie ma znaczenia z której strony podłapiemy tę nitkę. I w którą stronę przerobimy.
Czasami jednak mamy podane, że przerabiamy oczko z nitki poprzecznej z lewej strony lub z prawej. Właśnie np. w swetrze raglanowym, kiedy dodajemy z obu stron oczek prowadzących, czyli dzielących korpus od rękawa. (Zobacz pierwsze zdjęcie w tym wpisie).

Ja w moich wzorami nazywam to oczko oczkiem dodanym. Oczkiem dodanym prawym lub lewym, czyli z prawej lub lewej strony oczek prowadzących.
W tym przypadku jest różnica jak podłapujemy nitkę poprzeczną i jak ją przerabiamy.


Na tym zdjęciu jest pokazane jak podłapać nitkę by zrobić oczko dodane z prawej strony.A na tym oczko dodane z lewej strony.Aby jeszcze lepiej zrozumieć sposób dodawania tych oczek obejrzyj poniższy tutorial.

20 komentarzy:

 1. Drutuje juz ponad 40 lat, a takie oczka dopiero niedawno odkrylam!!! :)))))
  Przede mna wiele niezbadanych zakatkow :))))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak. Jest sporo nowości w tej dziedzinie. Drutowanie także się rozwija 😊

   Usuń
 2. Bardzo ciekawy instruktaż. Strasznie dawno nie trzymałam już drutów w dłoniach, a była to moja ogromna pasja przed laty :D Na pewno w wolniejszej chwili do tego wrócę :D
  Pozdrawiam ciepło. Agness:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wróć, bo to fajne. Chociaż rozumiem, że i pachworkowanie potrafi całkowicie pochłonąć. ☺

   Usuń
 3. Dziękuję za instruktaż.Ciekawy jest ten świat oczek lewych,prawych,dodawanych,odejmowanych itd.Też drutuję od prawie 30 lat i dodawanie oczek było niby takie oczywiste,a tutaj widzę,że można efektowniej.Pozdr.M

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może nie efektowniej, ale byś może inaczej niż do tej pory się umiało.

   Usuń
 4. Bardzo przydatna porada.Pewnie kiedyś skorzystam. Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo czytelny instruktaż i duże zdjęcia. Mam tylko wątpliwości co do nazewnictwa. Piszesz, że we wzorach nazywasz oczko leżące z lewej strony raglanu jako oczko dodane lewe, ale ono jest przecież prawe tylko przekręca się w lewo. Oczywiście ze zdjęcia wynika, że jest ono prawe, ale w opisach wzorów często nie ma takich zdjęć, a przecież można dodawać oczka z poprzecznej nitki jako oczka lewe, gdy np.jest konieczność dodania takiego oczka na lewej stronie dżersejowej robótki. Myślę, że skoro możemy takie dodane oczko wykonać w sumie na 4 sposoby, to trzeba by jakoś precyzyjniej je nazywać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wile razy zastanawiałam się nad nazewnictwem. Niestety w języku polskim oczka prawe nazywają się tak jak strona prawa. I tu zaczyna się komplikować, bo trzeba we wzorze dobrze to wyjaśnić. Ja wyjaśniam w swoich wzorach bardzo dokładnie o co chodzi. Za innych nie mogę odpowiadać. Niestety każdy nazywa po swojemu. Dlatego we wzorach trzeba czytać legendy oznaczeń.

   Usuń
 6. czasami mam wrażenie że to przecież wszyscy wiedzą ;) :) a tu się okazuje, że takie proste wpisy są bardzo potrzebne :) dobrze ze Iwonko takie filmiki kręcisz i pokazujesz rzeczy, które niby wydają się oczywiste :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Czasami zastanawiam się po co kręcić takie oczywiste rzeczy, ale wiele razy przekonałam się, że one są najpotrzebniejsze. To początkujący chcą i potrzebują się uczyć :)

   Usuń
 7. Bardzo dobry instruktaż i ciekawy. Znowu nauczyłam się czegoś nowego. Super. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 8. A u mnie jest zupełnie odwrotnie, ponieważ dziergam po heretycku :)
  Kasia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też "po heretycku". Trzeba tylko odwracać oczka i kolejność działań przy dodawaniu czy odejmowaniu oczek i wychodzi tak jak powinno.

   Usuń
  2. Tak, przy heretyckim przerabianiu trzeba oczka przekładać inaczej :)

   Usuń
 9. Takiego wzoru jeszcze nie robiłam. Na wideo wydaje się dość prosty, ale to się zobaczy. Instruktaż genialny, bardzo przejrzysty, a nawet zachęcający do spróbowania. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Takie dodawanie oczek jest bardzo proste. Zapraszam do robienia :)

   Usuń
 10. Pani Iwono, w końcu zrozumiałam o co chodzi. Podczas oglądania angielskich filmików myli mnie to, że one tam narzucają ręcznie nitkę, czego nie mogę pojąć. Tutaj jest pięknie i czytelnie. Dziękuję serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się bardzo, że mogłam pomóc. Każdy ma swój sposób, ale to prawda narzucanie ręką może być trochę zwodzące.

   Usuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny i pozostawienie kilku słów.
Pozdrawiam bardzo ciepło ♥

Copyright © 2016 Drutoterapia , Blogger