Różne sposoby zamykania oczek w dzianinie.

Zamykanie oczek w robótce to bardzo ważny etap w dziewiarstwie. bez niego ani rusz.
Co prawda są robótki, w których takowych oczek nie trzeba zamykać, ale mimo wszystko zamykać oczka trzeba potrafić.

Oczka zamykać można na kilka sposobów.
Te najprostsze sposoby pokazuję w moim darmowym Kursie podstaw robienia na drutach, na który możesz się zapisać. Ale przedstawiam je także poniżej.Najprostsze zamykanie oczek możesz zobaczyć na moim kanale na YouTube. To zamykanie oczek nie jest zamykaniem elastycznym i nie można go użyć tam, gdzie kant robótki powinien być rozciągliwy.
Jest jeszcze inne zamykanie oczek, które nie jest zamykaniem elastycznym, ale ja nazywam je Lekko elastycznym zamykaniem oczek. Tak, ono jest lekko elastyczne i nadaje się na przykład do zamykania plisy swetra przy szyi. Plisy od guzików, a nawet rękawów. Ale plisę swetra możesz zamykać w ten sposób, że robisz trochę luźniej, bo zamykając ciasno stworzysz i tak sztywny i nierozciągliwy kant.
Jeśli chcesz sobie ułatwić trochę i poluźnić zamknięcie ostatnich oczek możesz dwa ostatnie rzędy przed zamknięciem oczek przerobić drutami o pół, lub o cały rozmiar grubszymi. Tak jak w tym video, w którym pokazuję jak elastycznie zakończyć oczka w nogawce skarpety robionej od palców.

Inne elastyczne sposoby zamykania oczek możesz zobaczyć w innym wpisie: Elastyczne zamykanie oczek.

Ale oczka można także zamykać w sposób ozdobny.
Takie zamykanie możemy używać w różnych dzianinach, w których tylko zamierzamy osiągnąć ozdobny kant.
Np. ozdobne zamykanie oczek z pikotkami można użyć w chuście, by chusta była bardziej efektowna. Ja użyłam go w mojej chuście Like an ocean.
Na zdjęciu tej chusty można zobaczyć pikotki na jednym z jej boków. Na dodatek zakończenie zrobione jest innym kolorem włóczki. Od razu chusta nabiera innego charakteru, niż gdyby oczka zamknięte były w sposób klasyczny.


Inne ozdobne zamykanie to Dwurzędowe zamykanie oczek. Polega ono na tym, że oczka zamykamy w dwóch rzędach. Wtedy tworzy się przestrzeń pomiędzy oczkami, którą można na przykład wykorzystać do zawiązania frędzli lub innych chwostów.
Zamykanie takie można także pozostawić takim, jakim jest. Jest ono samo w sobie ozdobne i przy robótce ze sztywniejszej nitki np. jak bawełna lub surowy jedwab, kant robótki nie zwija się tak łatwo, mimo iż dzianina jest robiona ściegiem gładkim.

Zamykanie takie wykorzystałam w mojej letniej bluzce Piasek.
Piasek jest wzorem, dzięki któremu można wydziergać sweter z długim rękawem lub letnią bluzkę.

Piasek to sweter z okrągłym ozdobnym karczkiem robionym dwukolorowo. Ale nie, nie jest to żakard. Więc jeśli nie lubisz, albo boisz się żakardów, a chciałabyś mieć sweter z kolorowym okrągłym karczkiem to Piasek jest dla Ciebie idealny.
2 komentarze:

  1. Bardzo dziękuję za instrukcję zamykania oczek, szukałam takiego kursu i tylko u Pani go znalazłam. Serdeczne pozdrowienia!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny i pozostawienie kilku słów.
Pozdrawiam bardzo ciepło ♥

Copyright © 2016 Drutoterapia , Blogger