Ile włóczki na chustę Efekt Motyla - odpowiedź.

Będzie teraz trochę odpowiedzi.
Otrzymałam kilka ciekawych pytań, za które bardzo dziękuję.
Niestety nie mogłam odpowiedzieć wcześniej ponieważ mój weekend wypełniony był urodzinami i rocznicami - i upłynął barzo miło :)
No, ale zaczynamy:

Asia pyta: "Czy na zrobienie tej chusty wystarczy 1 motek włóczki Ranco Multy (Araucania) = 344 m?"

Niestety nie znam wszystkich włóczek, ale z tego co widzę niestety nie.

W opisie chusty Efekt Motyla (Butterfly Effect) jest wyraźnie napisane, że potrzeba  425 m. A to jest różnica niemal 100 m. To bardzo dużo. Pomyślicie, że to też jest jest przecież 100 g.
Tak, ale już dawno minęły czasy kiedy w obliczaniu ilości włóczki na robótkę patrzyłyśmy na wagę - dzisiaj patrzymy na metry.
Dzisiaj mamy włóczkę w różnorakich grubościach i z różnego rodzaju włókien w różnorakich mieszankach. Włókna różnie ważą a im grubsza włóczka tym mniej z niej metrów.
Grubszą włóczkę musimy dziergać na grubszych drutach, wtedy powstają większe oczka czyli na jedno oczko wychodzi więcej włóczki czyli zużycie włóczki jest większe a ilość oczek w danym opisie jest stała do przerobienia.
Nawet jeśli włóczka jest podobnej grubości, ale weźmiemy grubsze druty potrzebujemy więcej włóczki niż w oryginale ponieważ na grubszych drutach robimy większe oczka, które "zjadają" więcej włóczki.

Na dodatek dziergamy różnie: część z nas dzierga ciasno ( wtedy zużywamy mniej włóczki), część z nas luźniej, co oznacza, że oczka są większe i potrzebujemy więcej włóczki.

Włóczka cieńsza jest bardziej wydajna - oczko po przerobieniu jest mniejsze, robótka cieńsza czyli także lżejsza.
Jakkolwiek musimy pamiętać o tym, że równa liczba metrów nie oznacza wcale, że włóczki starczy. Na to ma wpływ grubość włóczki.

Czasami dwie włóczki są podobne, mają taki sam skład, grubość a jednak różne metry.
Ja niestety nie wiem dlaczego. Możliwe iż zależy to od sposobu przędzenia lub wagi farby???

Im więcej mamy włóczki na daną robótkę tym lepiej. Posiadanie włóczki nawet na styk grozi rozczarowaniem - chyba, że jest to dokładnie ta sama włóczka z której wykonany jest oryginał.
Tak, trudno jest znaleźć tę samą włóczkę - jest ich tyle na świecie...

Polecam tutaj porównać różne włóczki za pomocą narzędzia wyszukiwania różnych włóczek jakie ma Ravelry TUTAJ. Bardzo pomocne naprawdę. (Potrzebne konto na Ravelry).

Podobna włóczka w  podobnej wadze i metrach oznacza iż wystarczy jej na daną robótkę.

Więc życzę niekończących się metrów różnych włóczek:)

Odpowiedź na kolejne pytanie będzie w kolejnym wpisie.

Bardzo ciepło witam nowe obserwatorki: Marlenę Podemską i luan.

3 komentarze:

  1. To było dobre pytanie i bardzo dobra odpowiedź:) Często korzystam z gotowych wzorów, i w związku z tym często szukam zamienników włóczek. Jakoś automatycznie przeliczam ile metrów włóczki potrzeba. Kiedyś tak nie robiłam i kończyło się na tym, że musiałam albo dokupić włóczkę, albo spruć.

    OdpowiedzUsuń
  2. Proste wyjaśnienie.
    Myślę, że bardzo pomocne, nie tylko początkujacym dziewiarkom.
    ...pozdrawiam...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za Twoje odwiedziny i pozostawienie kilku słów.
Pozdrawiam bardzo ciepło ♥

Copyright © 2016 Drutoterapia , Blogger